یوگا و رشته های آن

  یوگا به چهار رشته اصلی تقسیم می­ شود که عبارتند از:


  باکتی یوگا:

  رسیدن به حقیقت و وصل شدن از طریق تجربه ی عشق و محبت به تمامی موجودات و مخلوقات عالم.


  کارما یوگا:

  رسیدن به حقیقت و وصل شدن از طریق کار و خدمت بدون چشم ­داشت.


  گیانا یوگا:

  رسیدن به حقیقت و وصل شدن از طریق کسب دانش و آگاهی.


  آشتانگا یوگا:

  رسیدن به حقیقت و وصل شدن از طریق به کنترل درآوردن و پرورش جسم و فکر و در نهایت متحد و هماهنگ کردن آن دو. این رشته از یوگا خود به دو شعبه تقسیم می­ شود: هاتها یوگا و راجا یوگا


  هاتها یوگا:

  در این رشته از یوگا تمرین هایی وجود دارد که انجام دادن مرتب آن­ها تاثیرات زیر را دربردارد:

  الف) بدن از سموم و ناخالصی­ ها پاک می­شود.

  ب) در این طریق روش­ هایی وجود دارد که سبب تقویت دستگاه تنفس، گردش خون، گوارش و سیستم عصبی می­ شود و شخص با انجام دادن آن­ها بر مقاوت طبیعی خود افزوده و سلامتی را در حیطه جسم و ذهن تجربه خواهد کرد.

  ج) شخص را قادر می­ سازد بر واکنش­ های غیرارادی ( Impulse ) خود کنترل و تسلط داشته باشد.


  راجا یوگا:

  در این رشته راه­ هایی وجود دارد که شخص با انجام دادن آن­ها به کنترل و انضباط ذهن دست می­ یابد. با انجام دادن تمرین­ های این بخش از یوگا، مهارت­ های ذهنی افزایش پیدا می­ کند و میزان دقت، تمرکز، اراده، حافظه و سایر توانایی­ های ذهنی فرد تقویت می ­شود. در راجا یوگا مراحلی وجود دارد که شخص با پیمودن آن­ها، ذهن بی­ قرار خود را در آرامش و صلح درونی مستقر می­ کند. این مراحل عبارتند از:

  1. Pratyahara ؛ کناره گیری حواس از محرکات

  2. Dharana ؛ تمرکزفکر

  3. Dhyana؛ مراقبه

  4. Samadhi ؛ یکی شدن

  یوگایی که اکنون در بیشتر کشورهای جهان به آن عمل می ­شود و به عنوان کلیدی برای رسیدن به سلامت جسم و آرامش روان آن را به کار می ­برند، هاتها یوگا و بخشی از راجا یوگاست. زیرا با توجه به زندگی شتاب­ زده صنعتی و ماشینی که کم و بیش هر شهروندی با آن در تماس است و احتیاج انسان به تندرستی و آرامش فکری، تمرین­ های بدنی، تنفسی و ذهنی که در این قسمت از یوگا وجود دارد، جوابگوی نیازهای او است.

  در مورد این بخش از یوگا، سال هاست که متخصصان ورزش و تربیت بدنی، پزشکان، روان پزشکان و سایر پژوهشگران مراکز تحقیق علوم انسانی و دانشگاه ­های بزرگ جهان، بررسی و تحقیق می کنند. نتایج علمی و کاربردی این تحقیقات هم اکنون در درمانگاه­ های سلامتی جسم و ذهن، در دانشگاه­ ها به عنوان واحد درسی، مراکز ورزشی، آسایشگاه­ های معلولین و معتادان و ... به عنوان شیوه­ های افزایش مهارت­ های جسمی و ذهنی به کار برده می­ شود.

  جدول معرفی چهار رشته اصلی یوگا و زیر رشته­ های آشتانگا یوگا در سال 1373، به منظور معرفی ابعاد کاربردی هاتها یوگا، به همت مسعود مهدوی­ پور برای کارشناسان سازمان تربیت بدنی طراحی و معرفی شد.

   براى مشاهده جدول اینجا را کلیک کنید

  به اشتراک بگذارید :
  • logo-samandehi

  ورود

  به خاطر بسپار

  هنوز در کانون ثبت نام نکرده اید ؟ عضویت

  رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ بازیابی کلمه عبور

  عضویت

  captcha

  قبلاٌ در این کانون ثبـت نام کرده اید؟ ورود به کانون